E-mail this article to a friend  Download this article in PDF format

Specialty Day: Something for everyone

No matter what you’re interested in, you’ll find an educational experience that matches it during today’s Specialty Day. From flatfoot to foot-ball injuries, fragility fractures to femoroacetabular impingement, Specialty Day programs are designed to keep you current on the latest techniques and research.

American Orthopaedic Foot & Ankle Society
Program Chair: Stephen J. Pinney, MD
Moscone West, Room 3002-3008
7 AM – 5 PM
Program highlights: Early bird symposium on hindfoot fractures, four debate sessions (treatment of end-stage ankle arthritis, stage II acquired adult flatfoot deformity, ankle instability, and recalcitrant plantar fasciitis), and two current concept reviews

American Orthopaedic Society for Sports Medicine (AOSSM)
Program Chair: Brian J. Cole, MD
Moscone Center, Esplanade 307-310
7:55 AM – 3 PM
Program highlights: Seven scientific sessions, four hot topics(radiographic evaluation and clinical treatment of the athlete’s hip, current status of anatomic reconstruction of posterior cruciate ligament/posterolateral corner, ulnar collateral ligament reconstruction techniques and results, and double-row rotator cuff repair)

Arthroscopy Association of North America (AANA)
Program Chair: Nicholas A. Sgaglione, MD
Moscone Center, Gateway Ballroom
7:50 AM – 2:45 PM
Program highlights: Five symposia (the upper extremity and the throwing athlete, innovative approaches to rotator cuff surgery, state of the art in hip arthroscopy, patellofemoral and ligament injuries update, and meniscus and articular cartilage surgery)

AOSSM/AANA Combined SessionProgram
Chairs: Brian J.Cole, MD, and Nicholas A. Sgaglione, MD
Moscone Center, Gateway Ballroom
3 PM – 5:20 PM
Program highlights: Three symposia (failed anterior cruciate ligament in the scholastic athlete, lateral epicondylitis in the elite tennis player, and glenohumeral instability in the contact athlete),each with technique focus and point/counterpoint presentations

American Shoulder and Elbow Surgeons
Program Chair: Gregory P. Nicholson, MD
Moscone Center, Esplanade 301-305
7:30 AM – 5:05 PM
Program highlights: Ten sessions, three “how-to” videos (Latarjet reconstruction for antero-inferior glenoid bone loss, ulnar collateral ligament reconstruction, proper inferior glenoid component position, and tilt in reverse shoulder arthroplasty)

American Society for Surgery of the Hand American Association for Hand Surgery
Program Cochairs: Amy Ladd, MD, and Brian D. Adams, MD
Moscone West, Rooms 2005-20117:30 AM – 5 PM
Program highlights: What we should know about the upper extremity in osteoporosis and systemic disease—and what we want to know about emerging concepts in hand and upper extremity surgery

Federation of Spine Associations
President: Michael H. Haak, MD
Moscone West, Rooms 3020-3024
7:55 AM – 5 PM
Program highlights: Lunchtime debate on three-level anterior cervical discectomy and fusion; four sections (American Spinal Injury Association, Scoliosis Research Society, Cervical Spine Research Society, North American Spine Society)

Hip Society/American Association of Hip and Knee Surgeons (AAHKS)
President: Lawrence D. Dorr, MD
San Francisco Marriott, Yerba Buena Salon 98 AM – 5:20 PM
Program highlights: Presentation of the Lifetime

Achievement and Hip Society Awards, debates on hip resurfacing and use of chest physician guide-lines for venous thromboembolism

Knee Society/AAHKS Education
Committee Chair: Giles R. Scuderi, MD
San Francisco Marriott, Yerba Buena Salons 7-8
8 AM – 5 PM
Program highlights: Knee Society award papers, seven symposia (total knee arthroplasty [TKA] materials and design, deep venous thrombosis, functional outcomes, computer navigation meets minimally invasive TKA, partial knee replacement, revision TKA, avoiding and dealing with complications)

Limb Lengthening and Reconstruction Society: ASAMI–North America
Moscone Center West, Room 2024
8 AM – 5:30 PM
Program highlights: Four sessions (ankle applications, foot applications, adult fractures and posttraumatic deformity, pediatrics)

Musculoskeletal Tumor Society Program
Cochairs: Kristy L. Weber, MD, and Bruce Rougraff, MD
Moscone West, Room 2016-2018
7 AM – 5 PM
Program highlights: Four sessions (40 years of allograft reconstruction and the prosthetic alternative, how we teach residents, external prostheses and functional scoring update, complications in orthopaedic oncology)

Orthopaedic Rehabilitation Association Program
Chairs: Brian J. Sennett, MD, and Lawrence Wells, MD
Moscone West, Room 3000
7 AM – 4 PM
Program highlights: Jacqueline Perry Award presentation, scientific session, symposium

Orthopaedic Trauma Association
Planning Committee: Jeffrey O. Anglen, MD; M. Bradford Henley, MD; Andrew H. Schmidt, MD; Michael D. Stover, MD; Donald A. Wiss, MD
Moscone West, Room 3001-3007
8 AM – 5:30 PM
Program highlights: Annual meeting highlight papers, Edwin G. Bovill Award, Presidential Guest Speaker, “You asked for it: A potpourri of topics from previous Specialty Day evaluation requests”

Pediatric Orthopaedic Society of North America
Program Chair: James McCarthy, MD
Moscone West, Room 2020-2022
8 AM – 5 PM
Program highlights: New solutions for difficult problems, five symposia, “tricks of the trade” for safer surgery, case presentation/audience poll

2008 Annual Meeting News
Wednesday through Saturday, March 5 9, 2008.
http://www.aaos.org/news/acadnews/2008/AAOS3_3-8.asp

Annual Meeting News

AAOS Annual Meeting News